Muhabbet

Valerian ve Bin Gezegen İmparatorluğu

Luc Besson bu işleri harbiden biliyor ya. Görsel anlamda müthiş zengin bir film. Benim fantastik sinema sevgimin yanına birde bilim kurgu eklenince, bitiyorum. Filmin konusu hakkında yorum yapmayacağım. Akıl ve mantık sorgulamaları da yapmayacağım. Filmin konusu ve işlenişi gayet başarılı. Filmin gezegensel anlamda daha zengin olmasını beklerdim. Koskoca uzay filminde sadece 3 gezegenin adı geçiyor. Hatta birisi gezegen değil, istasyon. Dünya, Mul ve Alpha istasyonu. Mul gezegeninin kurgusu çok hoşuma gitti. Gerçekten çok güzel bir tasarım. Özellikle göklerden diğer gezegenlerin ve ayların görüntüsüne bayıldım. Uzay istasyonu ise ayrı bir alem. Kendi denizi olan, kendi içinde binlerce farklı ırkı barındıran bir barış istasyonu. Filmin mantığı ve ulaşılmak istenen kurgu çok hoşuma gitti. Gezegenler arası iletişim ve farklı varlıkların birbirlerine bilgi transferi ile ortak bir yaşam alanı yaratması.

Filmin konusuna gelince kısaca şöyle anlatayım. Biz insanoğlu yine bir uzay maceramız sırasında başka bir ırklar bilmediğimiz bir gezegenin semalarında savaşıyoruz. Acımasız bir general düşmanı yok etmek adına, aşağıdaki gezegende yaşayan suçsuz insanlar ile birlikte gezegeni yok ediyor. Füzyon bombalarının konu edindiği filmde, insanoğlunun hırslarına yine bir göndermede bulunulmuş. Bu gezegenden şans eseri kurtulan ilkel ırkın 30 sene içinde Alpha uzay istasyonunda gelişerek kendilerine yeni bir gezegen ve uzay gemisi yaparak istasyondan ayrılma planları ve bu plan çerçevesinde gelişen olayları anlatıyor. Film ajan Valerian’ın gözünden anlatılıyor.

Dediğim gibi benim iki zaafımı bir araya getirmiş bir yapıt. Uzay ve Fantastik öğeler. Sizde görselliği seviyorsanız kaçırmamanızı tavsiye ederim.

( Söylemeden geçmeyeyim. Rihanna yakıyor…)

Etiketler

Benzer Bloglar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu da ilginizi çekebilir

Close

Adblock yüzünden grüntülenemiyor. Lütfen Adblock kapatınız.

Please consider supporting us by disabling your ad blocker