Muhabbet

Metrodaki Neandertal ve Sapiens

Her akşam olduğu gibi yine iş çıkışı metroya binerek evime gidiyordum. Her zaman bahsettiğim gibi Hacıosman-Yenikapı metro hattında sıkıntım yok. İnsanlar numaradan da olsa kibarlar orada. Fakat Kiralı-Yenikapı hattı bambaşka bir evrene açılan boyutlar arası bir kapı gibi. O nasıl bir metroya binmektir. Neyse konumuza dönelim. Metroya Yenikapı durağından bindim. Bayrampaşa durağında bir kadın ile bir adam arasında başlayan tartışma Otogar durağına kadar devam etti. Yakınımda olduğu için her şeye kulak misafiri oldum. İstenmeyen (belki de istenen) bir temas sonrasında hanımefendi küplere binmiş adama nasıl durması gerektiğini anlatmaya çalışıyordu. Adamın gözlerine baktım. Tekerliği ilk defa gören Neandertal gibi bakıyordu kadının suratına. Konuşan bir kadın belki de garibine gidiyordu. Ailesi olarak adlandırdığı insan kimesinde kendisini nasıl konumlandırdığını bilmiyordum ama bir Neandertal ile karşı karşıya olduğumu o bakışlarındaki ilkellikten anladım. Kendimi tutamadım ve hanımefendiye seslendim.

  • Pardon bakar mısınız ?

Kadın haklı olarak agresif bir şekilde, benim ile Neandertal arasındaki cinsiyet ortaklığını baz alarak tersledi beni.

  • Ne var be.

Olayların gerisini size diyalog halinde anlatayım.

Ben : Hanımefendi size bir şey diyeceğimi ve sinirinizin 5 dakika içinde kaybolacağını söylesem.
Kadın : (Sakinleşen bir ses ile) Nasıl olacakmış o
Ben: Elinizde Montaigne – Denemeler kitabını görüyorum. Yani okuyan bir insan olduğunuzu düşünüyorum. Tabii bundan dolayı insan ırkları hakkında yüzeysel de olsa bilginiz olduğuna kanaat getirdim
Kadın : Evet. Biliyorum insan ırklarını
Ben : Lütfen karşınızdaki adama bakın. Bir Neandertal ile anlaşmaya çalıştığınızın farkında mısınız? Siz daha zeki bir yaşam formu olarak ona bir şeyler anlatmak derdindesiniz anlıyorum. Fakat o sizi anlayamayacak bir kapasite de ise.
Kadın : Neandertal mi?
Ben: Lütfen bakın yüzüne. Dudaklarına, gözlerine, yanaklarına ve gözlerine.
Kadın: Haklısınız galiba. Gerçekten de bir Neandertal gibi görünüyor.
Ben: Bunu diyorum işte. Siz ne yaparsanız yapın sizi anlamayacak. Onun üstünde bir formsunuz.

Bu sırada olayların muhattabı olan Neandertal , kullanılan kelimeleri anlamadığı için sadece dinliyorken, birden gaza geldi.
Neandertal : Kardaşim ne deyon sen
Ben: Kes lan sesini. Dön önüne. Bak kadın sustu. Sende sus.

Neandertal  önüne dönerken kadına tekrar baktım. Gözleri attığım fırçanın hesabını sorar gibiydi

Kadın : İyi de siz de derdinizi kaba davranarak hallettiniz.
Ben : Ben onların dilini biliyorum hanımefendi dedim.

Bir durak bile geçmeden hanımefendi bana artık sinirli olmadığını ve düşününce sinirlenecek bir yan da bulamadığını anlattı.

Böyle bir anı işte arkadaşlar. Binlerce yıl önce yok olduğu düşünülen Neandertal ırkın, kalıtım yoluyla bugünlere gelmesi gerçekten bir evrim mucizesi…

 

Etiketler

Benzer Bloglar

2 thoughts on “Metrodaki Neandertal ve Sapiens”

  1. Ne desem bilemedim. Bende hep bu zorba kılıklılara kızardım. Gerçi sanki sınıfsal olarak ayrım yapmış gibisiniz ama hakkınızda yok değil. Evet her yerde varlar. Yaptıkları davranışın sonuçlarını idrak edemeyecek kadar aptal ya da idrak edebilecek zeka da fakat ahlaksızlar. İnsanın evriminde neden geride kaldıkları ve neden soylarının tükenmesi gerektiği çıkıyor ortaya. Ne diyelim. Umarım evrimlerini kısa sürede tamamlarlar…

  2. Funda hanım aslında Erhan bey ayrım yapmamış. Yapılanayrıma vurgu yapmış.Yani Dünya’daki insanların sadece homo sapiens ırkından gelmediklerini, diğer insan ırklarından da kalıtsal miraslar aldıklarını anlatmaya çalışmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu da ilginizi çekebilir

Close

Adblock yüzünden grüntülenemiyor. Lütfen Adblock kapatınız.

Please consider supporting us by disabling your ad blocker