Kitaplar

Ortadoğu Tarihi – Peter Mansfield

Uygarlık tarihinin en büyük etkisinin yaşandığı ve insanoğlunun tarihteki kırılmasının başkenti ortadoğu coğrafyası. Bu coğrafyayı anlatan ve detaylandırma konusunda kesinlikle sıkıntı yaratmayan harika bir kitap. Firavunlardan yola çıkan yazarın, Saddam’lara kadar gelişi. Emperyalizmin doğuşu ve imparatorlukların yıkılışının yazınsal belgeseli. Britanya imparatorluğunun yayılmacı politikasını, Fransız etkisini ve nihayetinde süper güç Amerikanın sahneye çıkışı. Özellikle petrolün bulunmasından sonra değişen dengeler ve fakir arap coğrafyasının zenginleşmesinin hikayesi.
Bizi ilgilendiren ise Osmanlı’nın yıkılışına farklı bir göz ile bakış açısı getirmesi. Bizdeki milli tarih kitapları gibi yeren ya da yücelten bir yapıdan daha farklı olarak öznel bir bakış açısı sergilemesi. Özellikle Mısır üzerinde yaşanan siyasetlerin akıl almaz oyunları. Yaşadığımız hastalıklı coğrafyaya dair okunması gereken bir kitap. Araplar ve dolaylı yollardan bizimle ilgili dinamik bir tarih anlayışı. Kitabı tarih severler ve tarihi meslek edinenlerin okumasını tavsiye ederim.
Atatürk’ün bu coğrafyaya neler kattığını, özellikle diğer arap devletlerinin tarihini okuyunca daha iyi anlayacaksınız. Cumhuriyete asla geçemeyen bir arap topluluğu ile bizim aramızda ki kesin farklıları inceleyin. Sizinle yazar notunu paylaşmak isterim.

Bölgede emperyalist devletlere karşı direnebilen ve ayakta kalıp kendi ulus devletini kuran tek millet Türklerdir. Bunu da dahi Mustafa Kemal Atatürk sayesinde başarmışlardır. Ama ne yazık ki diğer arap ülkeleri kendilerine bir Mustafa Kemal bulamamıştır.

Etiketler

Benzer Bloglar

0 thoughts on “Ortadoğu Tarihi – Peter Mansfield”

  1. Çok güzel bir kitap. Ben önceden okumuştum. Gerçekten Araplar ile aramızdaki farkın Mustafa Kemal Atatürk olduğunu,çok güzel anlatan bir çalışma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu da ilginizi çekebilir

Close

Adblock yüzünden grüntülenemiyor. Lütfen Adblock kapatınız.

Please consider supporting us by disabling your ad blocker