Kitaplar

İmparatorluğun Yükşelişi ve Çöküşü – Lord Kinros

Memleketimizde tartışma konusu olsun dursun Osmanlı torunu olmak. Okuamdan, anlamadan, kulaktan dolma bilgiler ve kaynaksız Youtube videoları ile herkesin bir fikri var nasıl olsa bu konuda. Bende merak ettim. Osmanlı Osmanlı ne oluyor ya diye. Oturdum okumaya başladım. AMa Türkiye’de tarih rejimsel makyajlar ve körü körüne savunma arasında o kadar gidip gelmişki, güvenilir olmaktan uzak benim için. bende sömürgecilerin krallarından olan İngiltere’edn bir Lord’un yazdığı kitabı okumaya karar verdim. Lord Kinros tarafından yazılan kitap emin olun çok nesnel. Kuruluşundaki zekice adımları anlatırkende nesnel, yıkılışındaki aptalca kararları anlatırkende. Osmanlı İmparatorluğu tarihin gördüğü en büyük devletlerden bir tanesi. Sınırları itibarı ile İskender’in Makedonya’sı, Cengizhan’ın Moğolları ve Ceaser’ın Roma’sı ile aynı ölçüde bir devlet. Kurluşu sırasında yaşanan karışıklıklardan yararlanarak, akıllı hamleler ile yola çıkan Osman bey ve ardıllarının harika yöneticiliği sayesinde minicik bir beylikten Dünya imparatorluğuna. Kısa kısa anlatmak gerekir ise;

Osmanlı kuruluşu sırasında diğer türk beyliklerine nazran bir konuda öne çıkıyordu. Yönünü Anadolu’ya değil, komşusu Bizansın mirasına dikiyordu. .Öncelikle Batı Anadolu topraklarında hüküm kurmayı başaran Osmanlı daha sonra ise İç Anadolu’ya uzamaktansa, Doğu Avrupa’ya uzanmaya karar veriyor. Bu kararı sayesinde Ankara Savaşından sonra yıkılması beklenirken tekrardan ayağa kalkabilecek gücü buluyor. Tarih kitaplarında Osmanlı’yı imparatorluk haline getiren kişinin Fatih Sultan Mehmet olduğu iddaa edilir. Ama aslında bunu başaran 2. Murat’ttır. Kosova savaşından sonra Sırp birliklerini yenerek elde ettiği zafer, Doğu Avrupa’nın en güçlü devletini oluşturduğunu beyan etmişti. Fatih Sultan Mehmet ise ihtiraslarının yanı sıra Gençliğinin enerjisi ile inatçı bir şekilde İstanbul takıntılıydı. İlk olarak İstanbul’un etrafın sardı. Sonrasında ise dillere destan gemileri karadan yürütme manevrası ile İstanbul’u ele geçirdi. Eğer Bizans’lılar surlarına bu kadar güvenmeselerdi belki tarih farklı bir şekilde yazılabilirdi. Ama İstanbul ne olursa olsun kesinlikle fethedilecekti. Fatihten sonra gelen oğlu Beyazit sanatçı ruhluydu. Savaşmayı sevmez, antlaşmalar ile barış içinde yaşamak taraftarıydı. Fakat onun oğlu Yavuz Sultan Selim sadece 8 yılda imparatorluğu üç katına çıkarmış ve Halifelik makamını Osmanlı’ya kazandırmıştır. Onun oğlu Kanun Sultan Süleymen ise İkender’e eş değer bir lider olmuştur. Dünya üzerinde dengi olmadığına ve Allah’ın yeryüzündeki gölgesi olduğuna inanırdı. Herhangi bir devletin başı sadece onun emrindeki herhangi vezire eşitti. Zirve noktası Süleyman ile pik yapmıştı.

Sonrasında Osmanlı padişahları yer yer umut verici hamleler yapsa da ala devamlılık teşkil etmedi ve İmparatorluk uzun bir durağanlık dönemine girdi. İç işlerindeki karışıklıklar, ayaklanmalar, milliyetçilik dalgası derken Osmanlı sonuna doğru hızlıca yürüdü. Hamaset severlerin bizi yıktılar düşüncesi ise tamamen bir avunmadır. Sen ki cihan imparatorluğu yapıyorsun, kibirin nedeni le tarihin gelişiminin gerisinde kalıyorsun ama suç dış güçlerin oluyor öyle mi? Bu saçmalık.  Osmanlı’yı yıkan ilk neden kalitesiz devlet adamlarıdır. Liyakatı terk eden Osmanlı eş dost akraba hastalığını hayata geçiriyor. O hastalık ki bugün bile toplumumuza sirayet etmiş vaziyette.

Diğer detayları Lord Kinros’tan dinlemeniz daha iyi olacaktır. Ama kendimce bir tezimi daha kanıtlamış olduğumu bildirmek isterim. Bir ülkenin tarihini o ülke ile duygusal bağı olan yazarlardan okumamak. Çünkü kitapta kahramanlıklarımızda, ordu sistemimizde, neden başarılı olduğumuzda bir hamasetçiden çok daha detaylı ve objektif olarak anlatılmış. Okumanızı kesinlikle tavsiye ederim.

Editör Değerlendirmesi

Kapak Tasarım - 7.6
Yazım Dili - 9.1
Karakterler - 7.6
Mantık - 8.8
Belgelendirme - 8.8
Tarafsızlık - Objektiflik - 8.9

8.5

100

Etiketler

Benzer Bloglar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu da ilginizi çekebilir

Close

Adblock yüzünden grüntülenemiyor. Lütfen Adblock kapatınız.

Please consider supporting us by disabling your ad blocker