Kitaplar

Gılgamış Destanı

Dünya’nın en eski toplumlarında olan Babil’lilerin ulusal destanıdır Gılgamış. Bu destan bir kral, bir zorba, bir yarı tanrı ve bir kahramanın maceralarını anlatır. Gılgamış ülkesinin Uruk kentinde yaşayan bir kraldır. Soyu tanrılardan gelir. Uruk kentinin etrafına yaptığı surlar dillere destandır. Fakat zorba ve kavgacı bir kraldır. Yaşı gençtir. Tanrısal olmanın veridiği kudret ile kendisini rakipsiz görmektedir. Tanrılar tarafından yaptığı zulümler görülerek kendisine denk olan Engidu yaratılmıştır. Fakat Engidu düşmanı olmak yerine can dostu olmuştur. Beraberce Gök boğası ve kara ormanın bekçisi Ejderhayı yenmişlerdir. Engidu’yu annesi Ninsun’a götürerek onun evladı olarak kabul etmesini istemiştir Gılgamış.

Zaman hızlıca akarken Engidu amansız bir hastalığa yakalanmış ve ölmüştür. Gılgamış 1 hafta boyunca cesedine kimsenin dokunmasına izin vermemiştir. Hayvanlar gibi böğürerek onu hayata döndürmek istemiştir. Fakat bunu başaramayınca Gılgamış’ı ölüm korkusu sarmıştır. Bu korku o kadar derin bir korku olmuş ki, Gılgamış ölümsüzlük yolculuğuna çıkmıştır.

Kitabın geri kalan kısmında bu yolculuk hakkında bilgiler veriliyor. Gılgamış’ın tanrılar tarafından ölümsüzlüğe ulaştırılan Utnapiştim’e gidişi ve onun yanında tavsiyeler almasını anlatıyor. Kitapta ayrıca tanıdık hikayelerde sizi karşılıyor. Nuh tufanının ilk destansı kökenine bu kitapta rastlıyorsunuz. Bu arada kitap deyip durduğuma bakmayın. Gılgamış destanı Babiller zamanından kalan taş tabletlerin çavirisinden ortaya çıkmış antik bir şiirdir. Yani okuduklarınız binlerce yıl önce var olan Babil medeniyetinin kalıntılarından çıkmıştır. Ve orada okuduğunuz her sözcük taş tableti yazan Babil’lilerin o zaman ki Dünya bakışıdır.

Tarihe ve destanlara ilgi duyanların kesinlikle okuması gereken bir kitap. Gayet başarılı çevisi ile anlamakta zorluk çekmiyorsunuz. Çeviri kısmında Muzaffer Ramazanoğlu ismini görmektesiniz. Fakat Muzaffer Ramazanoğlu’nunda belirttiği gibi kitabı asıl toplayan ve düzene sokan kişi Ord. Prof. Landsberger’dir

Editör Değerlendirmesi

Kapak Tasarım - 5.8
Yazım Dili - 8.9
Karakterler - 8.4
Mantık - 8.8
Belgelendirme - 9.2
Tarafsızlık - Objektiflik - 10

8.5

10

Etiketler

Benzer Bloglar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu da ilginizi çekebilir

Close

Adblock yüzünden grüntülenemiyor. Lütfen Adblock kapatınız.

Please consider supporting us by disabling your ad blocker