Kitaplar

Arapların Gözünden Haçlı Seferleri – Amin Maalouf

Selçuklu dönemlerinden başlayan ve kutsal olduğu iddaa edilen Haçlı seferlerinin Araplar gözünden harika yorumu. Bölgesel olarak onlarca küçük devletin kurulduğu dönemde, barbarlar olarak adlandırılan Avrupa’lıların talan siyaseti. Dönemim en gelişmiş toplulukları ve coğrafyasına yapılan sözde kutsal akınların, her iki toplumda da yarattığı yıkılmaz ön yargılar ve düşüncelerin oluşma temellerini anlatan harika bir çalışma. Bilim ve diğer sanat dallarında çağın en ileri gelen medeniyetleri olan arap medeniyetlerinin, hiç beklemedikleri bir şekilde yakalandıkları işgal ile coğrafya da yaşanan üstünlük mücadelesinin neticesinde günümüz sınırlarının ve toplumsal kültür seviyesinin analizini yapan yazar, medeniyetlere gelen barbarların nasıl oldu da bugünlerde medeniyete sahip çıkan toplumlar olduğunu anlatıyor. İlk zamanlarda yok edici bir güç olan Haçlı’ların zaman içinde Arap ve Türk toplumları ile savaşları ve çıkar dostluklarının analizleri.

Toplumsal olarak işgal altında bulunan Arap coğrafyasında, kurtarıcı rolünü oynayan bütün karakterlerin Türk ve Kürt ağırlıklı olması da, Arap toplumunun kendini idare etmek konusunda ne kadar çelişkili olduğunu da anlıyorsunuz. Günümüz Arap toplumlarının neden bu kadar geri kaldığının ve  neden bu durumlarında ısrarcı olduklarını da anlatan yazar, kitabın sonuna doğru, bölge halklarının kesin zaferini nasıl kazandığını anlatıyor. sizde takdir edersiniz ki bu zafer fiizksel alan zaferi olarak kaldı. Onu da 1948 yılında İsrail devleti kurulunca yitirdi Araplar.

Benim şahsi kanıma göre Araplar, aşiret ve aile çıkarları söz konusu olduğundan asla ama asla medeni bir toplum olarak yaşayamayacaklardır. Bu onların kaderinde olan bir şey değildir aslında ama onlar pire için yorgan yakan bir millet olarak hep ama hep cahil kalacaklardır.

Etiketler

Benzer Bloglar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu da ilginizi çekebilir

Close

Adblock yüzünden grüntülenemiyor. Lütfen Adblock kapatınız.

Please consider supporting us by disabling your ad blocker